ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
مشهد، کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ این شهر با ۲٬۴۱۰٬۸۰۰ نفرجمعیت دومین شهر پرجمعیت   ایرانپس از  تهراناست. این شهر به واسطه وجود حرم امام رضا (ع)،  هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۳۲ میلیونزائر  از داخل و بیش از یک میلیون زائر  از خارج از کشور است. مشهد تنها در فصل تابستان سال ۱۳۸۹ پذیرای بیش از ۱۳ میلیون مسافر بود. آمار نشان می‌دهد وجود آرامگاه علی بن موسی الرضا در مشهد موجب شده است که به طور میانگین هر ایرانی، هر سه سال یک‌بار به مشهد سفر کند. مساحت شهر مشهد درآخرین تغییرات بالغ بر ۴۷۵ کیلومتر مربع می‌باشد.

حوضهٔ رودخانهٔ کشف رود که شهر مشهد در آن قرار دارد، به خاطر شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان یکی از بخشهای مورد توجه برای سکونت در خراسان به حساب می‌آمده‌ است. این منطقه در آغاز مسکن اقوام آریایی بود. در نزدیکی شهر کنونی مشهد، شهری بنام توس وجود داشته‌ است.  در اسطوره‌های ایرانی بنای اصلی شهر توس را به جمشیدو بازبنای آن را به توس، پهلوان و سپهسالار کیانی نسبت می‌دهند. از تاریخ این شهر در پیش از اسلام، به جز افسانه‌ای چند، آگاهی چندانی در دست نیست. ولی با توجه به اسناد موجود، می‌توان گمان برد که این شهر در اواخر حکومت ساسانیان ، یکی از مرزداری‌های سر راه گرگانو نیشابور به مرو و بلخ، و از ولایت‌های مشهور در خراسان بزرگ بوده‌ است.

توس در زمان خلافت عثمان به‌طور کامل توسط اعراب فتح شد. در دورهٔ اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بود که آبادی‌های سناباد و نوغان که بخشی از مشهد کنونی هستند را نیز در بر می‌گرفت. پس از حملهٔ مغولان مردم شهر ویران‌شدهٔ توس به مشهد مهاجرت کردند و شهر گسترش پیدا کرد. مشهد در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد.


 
تاریخ درج : جمعه 13 دى 1392
تعداد بازديد از اين صفحه : 2443
آخرين تاريخ بازديد :29 مرداد 1397  6:18
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :