ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :
 معرفی مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور

مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق کشور چهارمین مدیریت منطقه ای است که با نام مدیریت زمین شناسی منطقه شمال خاوری در سال 1369 با هدف توسعه و تسریع تهیه اطلاعات پایه در حوزه علوم زمین در مشهد آغاز بکار نمود. این مرکز مهم علمی، پژوهشی و اجرایی در حال حاضر در ساختار خود دارای 9 اداره فنی و کتابخانه ای مجهز می باشد و در حال حاضر عهده دار اجرای پروژه های متعدد در مباحث مختلف زمین شناسی، اکتشافی، گردشگری علمی و ژئوتوریسم است که با تکیه بر استفاده از نیروهای فنی کارآمد و ابزار آزمایشگاهی پیشرفته در شمال شرق کشور در دست انجام است.از پروژه های مهم در دست اقدام، پروژه پارک موزه علوم زمین است که به عنوان نخستین مورد در کشور در دست اجرا می باشد.

  • اهداف راه اندازی پارک موزه ی علوم زمین در مشهد:

1- آشنا نمودن عموم مردم با علوم زمین در شاخه های علمی و کاربردی علوم زمین و افزایش فرهنگ عمومی در حفظ میراث زمین.

2- حفظ آثار و نمونه های جذاب و کمیاب از انواع سنگ ها، کانی ها، فسیل ها و ....... دراین مجموعه.

3- مدیریت گردآوری، بهره برداری و حفظ گنجینه های زمین بر اساس استاندارد های جهانی به منظور اطمینان از حفظ آن ها برای نسل های بعد؛

4- بالا بردن جذابیت های توریستی شهری با ظرفیت مشهد و برآورده کردن بخشی از این نیاز.

5- فراهم آوردن فرصت های آموزشی و تجربه های ملموس و واقعی از واقعیت های پیرامون، مناسب برای همه به خصوص کودکان و نوجوانان.

6- استفاده از خلاقیت کارشناسان علوم زمین جهت ارائه ی کاری منحصر به فرد در اجرای عملی طرح پارک موزه.

7- کمک به فرهنگ سازی عمومی جهت حفظ محیط زیست و حفظ میراث زمین.

8- آماده کردن محیطی به منظور:

 الف) مکانی که مردم دوست داشته باشند باز هم به آن مراجعه کنند.

 ب) مکانی که مردم می خواهند از طریق آن سرزمین خود و کل جهان را بهتر بشناسند.

 ج) خلق موقعیت فرهنگی که ترکیبی از آموزش و تفریح است.

  • چرا پارک موزه علوم زمین؟

آشنا کردن مردم با پدیده های زمین شناختی وتشویق آن ها برای جستجو و کشف گذشته ی زمین، درک شرایط فعلی آن و چشم انداز آینده ی این سیاره ی خاکی، برای سازمان زمین شناسی واکتشافات معدنی کشور یک رسالت مهم و در عین حال حاکمیتی است. برای شهری مثل مشهد با جذابیت گردشگری بالا، وجود چنین مکان هایی که به جذب مهمانان و گردشگران کمک کند و خاطره ی خوشایندی از سفر در ذهن آنها باقی گذارد، ضروری است.

  پارک موزه علوم زمین در مشهد، می تواند از این نظر در نوع خود کاملا منحصر به فرد باشد. به خصوص در صورتی که بتواند اعتماد مردم و مسئولین را به کارایی خود جلب کند. درطراحی این پارک موزه سعی شده تا مجموعه ای از دیدنی های علوم زمین به همراه اطلاعات علمی مربوط به عرصه ی زمین شناسی و معدن در قالب یک پارک تفریحی به علاقمندان ارائه شود.

پارک موزه ضمن داشتن خصوصیتی همچون باغی مفرح  مکانی برای گردش، تدبر و فراگیری علمی است، خاصیت موزه بودن را هم داراست و افزون بر آن نقشی آموزشی -  فرهنگی را ایفا می کند.  از طرفی به بازدید کنندگان اهمیت حفظ میراث زمین را یادآور می شود، نکته ی مهمی که انسان امروز سخت به آن نیازمند است. بازدید کنندگان از این مجموعه ضمن گذراندن اوقاتی خوش در کنار خانواده و دوستان با مطالب علمی مربوط به علوم زمین که بسیار متنوع و مورد توجه است، آشنا می شوند.

  • دیدگاه های اساسی در طراحی این پروژه:

پارک موزه ی علوم زمین مشهد در نوع خود در خاور میانه کم نظیر خواهد بود و شاید بتوان گفت از برخی جهات بی نظیر. از این رو پشتیبانی های فکری و علمی بسیار  طلب کرده و می کند. پایه ی این طرح اصالت دادن به وجه علمی موضوعات منتخب بوده اما به شکلی که با تلفیق مناسب از تنوع هنری و جنبه های زیبا سازی، خصوصیت پارک بودن را داشته باشد. با توجه به این اصول تهیه ی بانک ایده های موزه، انتخاب بهترین روش برای انتخاب فرایندهای اجرایی در پروژه بوده که، مشاوره های علمی متعدد با متخصصان، مطالعه درباره ی موزه های علوم زمین در جهان،‌ پیدا کردن افراد مستعد برای اجرای ایده ها و طرح ها، تلاش برای گردآوری نمونه های سیستماتیک ایران و جهان، پیگیری مصوبات اجرایی طرح، جلب همکاری شرکت ها و موسسات وابسته تنها بخشی از مجموعه ی کارهایی است که  تاکنون برای راه اندازی این پروژه انجام شده است. پیشنهاد دهندگان احداث این طرح و حمایت کنندگان آن بر این باورند که این مکان نه تنها در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه تاثیر گذار است بلکه می تواند محلی برای هم اندیشی متخصصان علوم زمین و علاقمندان به این علم باشد. این پروژه با این باور کار خود را شروع کرده که احداث پارک موزه ی علوم زمین مشهد، هدف نیست بلکه الگو و نمونه است. از این رو آماده ی انتقال تجربیات خود به سایر مناطقی است که پتانسیل احداث چنین طرح هایی را دارا باشند.

  • تاریخچه ی طرح:

ایده ی اولیه ی اجرای این پروژه به سال های 81- 82 برمی گردد اما اقدام اساسی برای اجرای آن به سال 1387 بر میگردد و تا کنون ادامه دارد. در این راستا به استناد بند "ب" ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه،‌ موضوع " ایجاد موزه های تخصصی وابسته به دستگاه های اجرایی" این طرح برای اولین بار در کشور به طور رسمی با مصوبه هیئت وزیران طی دور دوم سفرهای استانی مصوب گردید.

  • شرایط فعلی پروژه:

این پروژه در دو بخش مسقف و فضای باز اجرا می شود که بخش ساختمانی آن بیش از 95 % و محوطه حدود 55 % پیشرفت فیزیکی داشته است. در بخش مسقف این موزه، نمایش انواع سنگ ها، کانی ها و فسیل ها، همچنین برخی پدیده های زمین شناسی به نمایش در می آیند. محوطه ی این پارک شامل سه پارک تخصصی: فیزیک زمین، ‌پارک زمین شناسی و پارک اکتشاف و معدن کاری است. در انتخاب و چیدمان ایده های مطرح شده دقت شده تا مهم ترین حقایق مربوط به زمین شناسی و اکتشاف و معدنکاری به بازدید کننده ارائه شود. از جمله ایده های در حال اجرا می توان به ساخت تونل معدنی و دایناسور گیاه خوار با ابعاد واقعی اشاره کرد. 

تاریخ درج : دوشنبه 27 آبان 1392
تعداد بازديد از اين صفحه : 23512
آخرين تاريخ بازديد :29 مرداد 1397  20:6
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :